Jeżeli tylko możesz to zjaw się na naszych spotkaniach osobiście, weź ze sobą rodzinę i nie zapomnij zawiadomić przyjaciół

Basia Stępniak Wilk z zespołem

Basia Stępniak–Wilk

Basia Stępniak–Wilk - śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa; lublinianka mieszkająca na stałe w Krakowie. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje. W latach 1995-97 współtworzyła m.in. wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim formację "Zielone Szkiełko".

W latach 2002-04 działała z Sebastianem L. Kudasem i Maćkiem Dancewiczem w literackiej Grupie Apokryficznej, w której akcje (także wydawnicze – CD "Grupa Apokryficzna", Multipoezja 2002 r.) włączyli się m.in. Grzegorz Turnau, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Trela i Jan Nowicki. Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek jest m.in. pierwsze miejsce i nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuka estradowa.

Płyta "Obce kraje" jest trzecim autorskim albumem Basi (pierwszy to "O obrotach", Prószyński i S-ka, 1998 r., drugi – “Słodka chwila zmian”, Studio 2002, 2005 r., ). Jej piosenki pojawiły się też na wielu płytach "składankowych" – m. in. "Loch Camelot - Wieczór Trzech Mędrców" Folk 1996, "Cytryna" Pomaton EMI 1997, "Kraina Łagodności" Pomaton EMI 1998, "Trwaj chwilo niebieska – pastorałki" Studio 2002, 2002 r., "Zajazd Bardów" Dalmafon 2004 r., "Piosenki sercem pisane" SDK 2005 r., “Gitarą i Piórem, cz. 3.”, Polskie Radio – 2006 r., “Przeboje Lata z Radiem” Polskie Radio 2007 r. i in.; Teksty Basi znaleźć też można na innych płytach, w wykonaniu takich artystów jak m. in. Lidia Jazgar, Marek Bałata, Wojciech Brzeziński.

Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki - “Bombonierka” (śpiewana wraz z Grzegorzem Turnauem) i “Słodka chwila zmian”, a także “Futerko”, “Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i “Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem) znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich i lokalnych list przebojów (Polskie Radio pr. III, Złote Przeboje, Radio Kraków, Radio Szczecin, Radio Akadera Białystok) oraz na listach rozgłośni polonijnych. Świetne oceny mają także - klimatyczny teledysk “Słodkiej chwili zmian” i “Bombonierka” – w nieco innej konwencji, prezentowane przez portal onet.pl.

Trudno nazwać epizodem “Tulisię” – książkę dla dzieci, skoro ten prozatorski debiut Basi Stępniak-Wilk otrzymał II nagrodę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom w prestiżowym konkursie im. A. Lindgren (2007 r.). Innych prób prozatorskich jednak nie było i autorce bliższe jest pisanie małych form wierszem.

Trudno też nazwać epizodem blisko 300 edycji audycji “Muzyczna Bombonierka”, którą Basia prowadziła na antenie Radia Kraków. Było to prawdziwe okno na świat dla słuchaczy “piosenki z tekstem” i – dla jej twórców. Archiwum tej pracy - www.muzycznabombonierka.pl.

Pierwsze miejsce zajmuje jednak śpiewanie piosenek (tych w pełni autorskich i tych z muzyką Olka Brzezińskiego, Marka Bazeli i Marcina Partyki). Podczas koncertów Basi towarzyszą: Krzysztof Cyran – gitara klasyczna, Marek Bazela – fortepian, Paweł Solecki – fagot, melodica, cajon, Michał Braszak – kontrabas, Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne. Ci znakomici muzycy pojawiają się w różnych “konstelacjach”, by opracowanie muzyczne zawsze było stosowne do przestrzeni spotkania ze słuchaczami.

 

Recenzję o koncercie w Leśniczówce przeczytasz :

tutaj